12 مزایای سلامتی اثبات شده آشواگاندا
12 مزایای سلامتی اثبات شده آشواگاندا

آشواگاندا (Ashwagandha) یک گیاه دارویی فوق‌العاده سالم و مفید است. این گیاه فوق‌العاده به عنوان یک گیاه دارویی “سازگار” طبقه بندی می شود، به این معنی که می تواند به بدن شما در مدیریت استرس کمک کند. آشواگاندا فواید بسیاری برای بدن و مغز شما دارد. به عنوان مثال، می تواند سطح قند خون را کاهش داده، کورتیزول را کاهش دهد، عملکرد مغز را تقویت کرده و به مبارزه با علائم اضطراب و افسردگی کمک کند.

آشواگاندا گیاه دارویی باستانی است

یکی از گیاهان مهم در آیورودا است (آیورودا طب سنتی و باستانی که به هند و ایران باستان تعلق دارد)، نوعی داروی جایگزین که مبتنی بر اصول درمانی هند است.

این گیاه بیش از 3000 سال است که برای رفع استرس و افزایش سطح انرژی مورد استفاده قرار می گیرد. آشواگاندا در زبان سانسکریت به معنی “بوی اسب” است، که هم به بوی بی نظیر و هم به افزایش قدرت اشاره دارد. نام گیاه شناسی آن Withania somnifera است و با نام های دیگری از جمله جینسنگ هندی و گیلاس زمستانی نیز شناخته شده است. گیاه آشواگاندا درختچه ای کوچک با گل های زرد است که بومی هند و شمال آفریقا است. شیره یا پودر ریشه و برگ این گیاه برای درمان انواع مشکلات استفاده می شود.

بسیاری از فواید آشواگاندا به غلظت بالای withanolides (لاکتون استروئیدی) نسبت داده شده است، که با رشد تومور و التهاب مبارزه میکند.

کاهش قند خون

در چندین مطالعه ، نشان داده شده است که Ashwagandha سطح قند خون را کاهش می دهد. طی انجام آزمایشاتی مشخص شد این گیاه باستانی باعث افزایش ترشح انسولین و بهبود حساسیت به انسولین در سلولهای ماهیچه ای می شود.

ضد سرطان

اعتقاد بر این است که آشواگاندا باعث ایجاد گونه های واکنش پذیر اکسیژن (ROS) در سلول های سرطانی می شود و عملکرد آنها را مختل می کند. همچنین، ممکن است باعث شود که سلولهای سرطانی در برابر apoptosis مقاومت خود را از دست بدهند.

کاهش سطح کورتیزول

کورتیزول که به عنوان یک “هورمون استرس” شناخته می شود، که غدد آدرنال در پاسخ به استرس ، و همچنین هنگامی که سطح قند خون خیلی پایین می آید آن را آزاد میکند. متأسفانه در بعضی موارد ممکن است سطح کورتیزول به صورت مزمن افزایش یابد که این امر می تواند منجر به بالا رفتن قند خون و افزایش ذخیره چربی در شکم شود.

مطالعات نشان داده‌اند که Ashwagandha ممکن است به کاهش سطح کورتیزول کمک کند.

کاهش استرس و اضطراب

آشواگاندا بیشتر به دلیل توانایی در کاهش استرس در بین مردم شناخته شده است. محققان طی آزمایشاتی روی موش ها گزارش دادند که با تنظیم سیگنالینگ شیمیایی در سیستم عصبی ، مسیر استرس در مغز موش مسدود شده است.

کاهش علائم افسردگی

برخی مطالعات نشان می دهند که Ashwagandha ممکن است به کاهش افسردگی کمک کند. این گیاه دارویی ارزشمند در بین بسیاری به عنوان داروی ضد افسردگی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

افزایش تستسترون و افزایش باروری در مردان

آشواگاندا اثرات قدرتمندی بر روی سطح تستسترون و سلامت تولید مثل دارد. در یک مطالعه در 75 مرد نابارور ، گروه تحت درمان با آشواگاندا با افزایش تعداد اسپرم و تحرک بهبود یافتند همچنین این درمان منجر به افزایش قابل توجهی در سطح تستسترون شد.

همچنین محققان گزارش دادند كه سطح آنتی اکسیدان در خون گروهی که گیاهان دارویی مصرف كرده اند، افزایش داده است.

افزایش حجم توده ای عضله

آشواگاندا میتواند ترکیب عضله ای بدن را بهبود بخشد و قدرت را افزایش دهد.

کاهش التهاب

از دیگر ویژگی های این گیاه افزایش گلبول های سفید خون و مبارزه با عفونت است. از این رو التهاب را کاهش می‌دهد و برای سلامتی بهروزی به همراه می آورد.

کاهش کلسترول و تری گلیسیرید

علاوه بر اثرات ضد التهابی ، آَشواگاندا ممکن است با کاهش کلسترول و تری گلیسیرید به بهبود سلامت قلب نیز کمک کند. یک مطالعه در موش صحرایی نشان داد که با استفاده از این گیاه کلسترول کل تا 53٪ و تری گلیسیرید تقریبا 45٪ کاهش پیدا کرد. در یک مطالعه 60 روزه در بزرگسالان مبتلا به استرس مزمن، مشخص شد: گروهی که بالاترین میزان مصرف عصاره آشواگاندا را تجربه کرده است، 17٪ کاهش کلسترول LDL “بد” و 11٪ کاهش تری گلیسیرید را تجربه کرده اند.

بهبود عملکرد مغز و حافظه

آشواگاندا مشکلات حافظه و عملکرد مغز، ناشی از آسیب یا بیماری را کاهش دهد. تحقیقات نشان می‌دهد که این گیاه فعالیت های آنتی اکسیدانی را رواج می‌دهد و از سلول های عصبی در برابر رادیکال های آزاد جلوگیری میکند.

گفتنی است که این گیاه دیرینه به طور سنتی برای تقویت حافظه در طب آیورودا استفاده شده است.

Ashwagandha برای اکثر مردم بی خطر است اما باید توجه داشته باشید که:

افراد مبتلا به بیماری های خاص مانند آرتریت روماتوئید ، لوپوس ، تیروئید هاشیموتو و دیابت نوع 1 باید برای استفاده از آشواگاندا با پزشک معالج خود مشورت کنند. افرادی که تیروئید دارند و از داروهای تیروئید استفاده می‌کنند باید هنگام مصرف گیاه آشواگاندا مراقب باشند چراکه مصرف این گیاه ممکن است در بعضی از افراد سطح هورمون تیروئید را افزایش دهد.

همچنین ممکن است قند خون و فشار خون کاهش یابد بنابراین اگر دارو مصرف می‌کنید باید مراقب دوز مصرفی خود باشید.


نویسنده: میلاد ملکی


1400/10/11

برچسب‌ها